Co je třeba:
1. Počítač, na kterém běží alespoň nějaký jednoduchý textový editor (ve Windows - Poznámkový blok).
2. Webový prohlížeč. Na novějších strojích je vždycky -- Internet Explorer (modré éčko), Mozilla (dráček) nebo Firefox (ohnivá liška), vše zdarma.
3. Kdo nemá doma modem nebo v práci síť, musí se alespoň jednou dostat na chvíli k Internetu a mít tam možnost kopírovat z diskety.
4. Musíte mít o čem psát.
5. Musíte umět základy práce se soubory (kopírování, ukládání. práci se složkami)
Existují v podstatě tři přístupy ke tvorbě www stránek. Prvním je využití tzv. wysiwyg editorů, ve kterých píšete rovnou text , nestaráte se o to jak je kód stránky tvořen. Druhou možností je psát přímo kód stránky - Internetová stránka je soubor s příponou htm nebo html a je to skoro obyčejný textový soubor obohacený o značky jazyka HTML (tagy).Třetí možností je kombinace předchozích - tj. kombinace nějakého vysiwyg editoru, ve kterém tvoříme obsah stránky a ruční editace a úprava kódu.
1. Použití editorů
WWW stránky jsou spolu s elektronickou poštou a komunikačními programy nejpoužívanějšími prostředky internetu. WWW stránky jsou vytvořeny ve speciálním jazyce HTML.
HTML je zkratka HyperTextMarkUp Language ("nadtextový značkový jazyk"). místo příkazů jsou zde takzvané tagy.
HTML dokument je pouze textový soubor, který lze běžně přečíst v libovolném textovém programu. Aby prohlížeč poznal, že se jedná o stránku internetu, resp. o HTML dokument, bývá uložen s příponou HTM nebo HTML - podle serveru, na kterém je uložen.
Zobrazení HTML stránky funguje tak, že pomocí prohlížeče načteme soubot htm a ten "poskládá" stránku do takové podoby, v jaké ji vidíme na obrazovce. To může přinést potíže, pokud použijeme některé nestandartní funkce, při zobrazení v různých prohlížečích (Internet Explorer, Mozilla, Firefox, Opera...)
Při nastvení vzhledu stránky využíváme prostého HTML kódu, nověji vužíváme tzv. kaskádových stylů a pro operace s databázemi,soubory atd. využíváme tzv. JavaScripty a PHP (dynamické html stránky)
To již přesahuje naše možnosti, my si ukážeme nejjednodušší způsob tvorby jednoduchých HTML stránek - základ vytvoříme ve speciálních programech - wysiwyg editorech a pak je můžeme upravovat (když známe základní příkazy HTML jazyka - tagy).
Wysiwyg editory
Pro vytváření stránek můžeme vytvořit v komerčně dodávaných (placených) editorech (MS Front Page, Publisher) , export do HTML umožňují i textové editory (MS Word, OOffice) a nebo jsou i programy zdarma - např. program NVU, SeaMonkey atd.
<P>Náš text vypadá (otevřený v Poznámkovém bloku) takto: <HTML> </BODY>
Princip struktury statických HTML stránek - umístění na serveru (web hosting - pacený, free):
1. Úvodní stránka má obvykle název index.htm
2. Všechny stránky ukládáme při tvorbě do jedné pracovní složky (např vytvoříme složku WWW, do ní ukládáme soubory s příponou htm)
3. V pracovní složce vytvoříme složku OBRAZKY do které vkládáme grafické soubory
HTML kód
Pro „napsání“ www stránky je potřeba znát HTML kód. HTML kód je založen na značkách, které se nazývají TAGY. Tagy uzavírají každý text a určují jak bude vypadat v prohlížeči. Všechny tagy jsou uzavřené v ostrých závorkách
Náš text vypadá (otevřený v Poznámkovém bloku) takto:
<HTML>
<HEAD>
<META HTTP-EQUIV="Content-Type" CONTENT="text/html;
charset=windows-1250">
<TITLE>1.Začínáme</TITLE>
</HEAD>
<BODY>
<FONT SIZE=+3>1. Začínáme</FONT>
<BR>Pro „napsání“ www stránky je potřeba znát HTML kód. HTML kód
je založen na značkách, které se nazývají TAGY. Tagy uzavírají každý text a určují jak bude vypadat v prohlížeči. Všechny tagy jsou uzavřené v ostrých závorkách
<tag>. Většina tagů má tzv. počáteční tvar <tag> a koncový tvar
</tag> a při používání XHTML kódu mají koncový tvar tagy všechny.
</BODY>
</HTML>
Významy některých znaků:
<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 3.2 Final//EN">
definice typu HTML se tzv. DOCTYPE, která se logicky umisťuje na úplný začátek dokumentu, ještě před tag
<html>
začíná dokument
</html>
končí dokument
<head> a</head>
začíná a končí hlavičku, která se sice nezobrazuje, ale obsahuje některé důležité údaje, například
<title> a </title>,
vymezující název dokumentu (může se lišit od jména souboru)
<body>
Co je mezi <body> a </body>, se bude zobrazovat. <body> je tag, kterým začíná vlastní tělo dokumentu (angl. body = tělo).
charset=windows-1250
Určuje, jak bude kódována čeština (1250 je kódová stránka Windows)
Základní kostra stránky vypadá takto:
<HEAD>
<TITLE> </TITLE>
</HEAD>
<BODY>
</HTML>