< -ZPĚT

3. Počítač, jeho komponenty a periferní zařízení (principy fungování, digitální záznam informací, propojení počítače s dalšími (digitálními) zařízeními)

Vysvětlit funkci základních počítačových komponent (procesor, operační paměť, disky, optická média,grafická karta, síťová karta, zvuková karta, základní deska, skříň počítače, klávesnice a myš – bez přesných specifikací a typů a pouze s přibližnými znalostmi aktuálních parametrů, funkcí se rozumí pouze vnější funkce, např.: procesor vykonává operace, ne jejich vnitřní uspořádání), znát základníodborné pojmy (hardware, software, kompatibilní, analogová a digitální zařízení, bit, byte [bajt], interní,externí, protokol, ovladač, program, dokument…), vysvětlit Von Neumannovu koncepci počítače (využití dvojkové soustavy, univerzální počítač, procesor a paměť, vstupní a výstupní zařízení), vysvětlit princip záznamu ve dvojkové a šestnáctkové soustavě, umět převádět čísla mezi dvojkovou a šestnáctkovou a desítkovou soustavou, znát násobné jednotky (kilo, mega, giga, tera), propojit počítač s běžnými digitálními zařízeními (tiskárny, dig. fotoaparáty, USB disky a multimediální přehrávače).

Hardware - (z anglického významu „železářské zboží“ nebo také „nářadí“, počítačový hardware je pak „computer hardware“) označuje veškeré fyzicky existující technické vybavení počítače

Software - (též programové vybavení) je v informatice sada všech počítačových programů používaných v počítači, které provádějí nějakou činnost.

Kompatibilní - výraz kompatibilní je Velkým slovníkem cizích slov definován jako „vzájemně se snášející, slučitelný“. Často se tento termín používá v oblasti výpočetní techniky, kde kompatibilita označuje vzájemnou zaměnitelnost technického či programového vybavení.

Analogová zařízení - Analogové zařízení používá pro záznam zvuku, obrazu atd. nějakou křivku, představovanou magnetickým polem nebo jiným fyzikálním principem. Například analogový magnetofon signál (hudbu, tj. audiosignál) převede na nějakou křivku (průběh magnetického pole) a tato křivka je zaznamenána na nějaký nosič (pásek v kazetě).

Digitální zařízení - Digitální (tj. číslicový) záznam využívá tzv. A/D (analogově/digitální) převodník původního analogového signálu. Jeho pomocí je původní analogový záznam digitalizován, tj. je změřena jeho úroveň v mnoha bodech, naměřená hodnota je převedena do dvojkové soustavy a číslo je dále přenášeno jako skupina 0 a 1. Protože odlišit 0 a 1 (tedy je napětí x není napětí) je možné téměř bezchybně (případné chyby jsou hlídány tzv. kontrolními bity), nedochází při přenosu digitálního signálu ke ztrátám informace, a tedy ani kvality signálu.

Měření informace - Množství informace na hmotném nosiči lze  měřit. V knihovnictví se užívá měření na stránky, novináři počítají slova nebo znaky a v počítači se informace měří na bajty nebo bity. Jeden Bit (b), odpovídá jednomu rozlišení typu „ano - ne“, nese informaci, ze které se dozvíme, který stav nastal ze dvou stavů stejně pravděpodobných (např. házení mincí). Je to základní jednotka informace. Byte (též bajt, B) je skupina zpravidla osmi bitů, tím pádem může nabývat 256 různých hodnot a zhruba tak odpovídá jednomu znaku abecedy evropského jazyka (asijské symboly bývají obvykle kódovány užitím 2 až 4 bajty). Je to ovšem množství informace pouze v technickém smyslu slova: stránka textu může mít 1800 bytů, to ale neříká nic o tom, co je v nich zaznamenáno. Stejnou velikost mohou mít užitečné a smysluplné zprávy, prázdné řeči nebo konečně i samé mezery.

Kilo, mega, giga - 1 kilobajt (KB) = 2 na 10=1024 bajtů, 1 megabajt (MB) = 2 na 20 = 1048576 bajtů, 1 gigabajt (GB) = 2 na 30 bajtů

Von Neumannova koncepce počítače - Von Neumannova architektura je v informatice označení pro jednoduché schéma programovatelného počítače, které používá jednu sběrnici, na kterou jsou připojeny všechny aktivní prvky (procesor, paměť, vstupy a výstupy).

Procesor - Procesor je základní součástí počítače. V současné době máme pod tímto pojmem většinou na mysli mikroprocesor, nebo také CPU, anglicky Central Processing Unit), tedy velmi složitý číslicový integrovaný obvod, provádějící strojové instrukce, ze kterých je složen počítačový program umístěný v operační paměti počítače.

Operační paměť - Operační paměť je volatilní (nestálá) vnitřní elektronická paměť číslicového počítače typu RWM-RAM, určená pro dočasné uložení zpracovávaných dat a spouštěného programového kódu. Tato paměť má obvykle rychlejší přístup než vnější paměť (např. pevný disk).

Pevný disk - Pevný disk (zkratka HDD, anglicky Hard Disk Drive) je zařízení, které se používá v počítačích a ve spotřební elektronice (např. videorekordéry) k dočasnému nebo trvalému uchovávání většího množství dat pomocí magnetické indukce. Dnes mají velikost od 500 GB

Floppy disk - Disketa, floppy disk, pružný disk je v informatice označení pro magnetické datové médium sloužící k ukládání a přenášení elektronických dat. Její největší výhodou a důvodem velkého rozšíření byla výrobní cena jak samotných disket, tak i mechanik pro jejich čtení/zápis. (kapacita 3,5 palcové palcové diskety byla 1,44 MB)

Optický disk - CD, DVD - Optický disk (OD) je plochý, kruhový disk na který se zaznamenávají binární data ve formě prohlubní (binárně 0) a výstupků (binárně 1) na speciální materiál (často hliník)[1]. Materiál pro kódování je typicky na usazen vrstvě tlustšího substrátu (obvykle polykarbonátu) který tvoří většinu disku a tvoří protiprachovou vrstvu.

Grafická karta - Grafická karta je v současné době volitelnou součástí počítače. Jejím úkolem je přijímat úkoly od CPU nebo APU, zpracovávat je a vytvářet grafický výstup na monitoru.

Dvojková soustava - Dvojková soustava (binární soustava) je číselná soustava, která používá pouze dva symboly: 0 a 1. Dvojková soustava je poziční číselná soustava mocnin čísla 2.

Šestnáctková soustava - Šestnáctková soustava (též hexadecimální soustava) je číselná soustava základu 16. Hexadecimální čísla se zapisují pomocí číslic '0', '1', '2', '3', '4', '5', '6', '7', '8' a '9' a písmen 'A', 'B', 'C', 'D', 'E' a 'F', přičemž písmena 'A'–'F' reprezentují cifry s hodnotou 10–15). Čísla v tomto zápisu se obvykle označují písmenem H připojeným k číslu v dolním indexu. Např. 3F7H reprezentuje hodnotu, které v desítkové soustavě odpovídá číslu  3×16^2 + 15×16^1 + 7×160 = 1015.

Síťová karta - Síťová karta (Network Interface Controller, zkratka NIC) slouží ke vzájemné komunikaci počítačů v počítačové síti.

Zvuková karta - Zvuková karta je rozšiřující karta počítače pro vstup a výstup zvukového signálu, ovládaná softwarově. Typická zvuková karta obsahuje zvukový čip, který provádí digitálně-analogový převod nahraného nebo vygenerovaného digitálního záznamu. Tento signál je přiveden na výstup zvukové karty (většinou 3,5mm jack-sluchátkový).

Základní deska - Základní deska (anglicky mainboard či motherboard) představuje základní hardware většiny počítačů. Hlavním účelem základní desky je propojit jednotlivé součástky počítače do fungujícího celku a poskytnout jim elektrické napájení.

Skříň počítače - Počítačová skříň (anglicky computer case) je hardware pro počítače, která slouží k mechanickému upevnění všech ostatních vnitřních dílů a částí počítače.

Zdroj většiny informaci: www.wikipedia.cz