< -ZPĚT

19. Počítačová grafika (získávání, úpravy a publikování fotografií, práce v rastrovém grafickém editoru)

Popsat jak lze prohlížet fotografie uložené na disku počítače, vyhledávat fotografie na internetu, skenovat fotografie, používat digitální fotoaparát (motivové programy, ZOOM, prohlížení a mazání snímků), rozumět jeho ovládání, znát a používat základní zásady kompozice obrazu (ústřední motiv snímku dostatečně velký a umístěný na zlatý řez, odstranění rušivých prvků, popředí a pozadí), provést základní úpravy fotografií (otočení a oříznutí, jas a kontrast, úprava histogramu, úprava barevnosti, doostření,lokální úpravy chyb a skvrn, odstranění červených očí).

prohlížení digitálních fotografií - například na www.slunecnice.cz    nebo článek...

fotografie na internetu - vyhledávání - nepříklad GOOGLE, je třeba dát pozor na licenci (např. u GOOGLE lze nastavit vyhledávání podle typu licence a možnosti dalšího využití - (Vyhledávací nástroje ... Práva k užití ...   nebo v nastavení (ozubené kolečko) volba Rozšíření vyhledávání ... práva k užití

skenování  - ukázka návodu

digitální fotoaparát - Digitální fotoaparát je fotoaparát, zaznamenávající obraz v digitální formě, takže může být okamžitě zobrazen na zabudovaném displeji nebo nahrán do počítače. Od roku 2006 digitální fotoaparáty na trhu dominují.

Základní funkcí digitálního fotoaparátu je snímání statických obrazů do podoby tzv. digitální fotografie a umožnit tak jejich další zpracování, např. pomocí běžného počítače, jejich tisk či vyvolání speciální osvitovou jednotkou do výsledné podoby jako u klasické fotografie.

expozice - Pro pořízení fotografického snímku je potřeba provést expozici, česky vystavení filmu nebo senzoru fotoaparátu světlu z fotografované scény. Celkové relativní množství světla použité k expozici je nepřímo úměrné expozičnímu stupni či hodnotě udávanému v jednotkách EV (exposure value).
Expoziční stupeň se mění délkou expozice a relativní velikostí otvoru v objektivu, kterým světlo prochází. Expoziční čas se nastavuje v sekundách a jejich zlomcích. Velikost otvoru a tím i množství světla procházejícího objektivem se reguluje clonou. Clonové číslo určuje poměr ohniskové vzdálenosti (f) objektivu a průměru otvoru. Větší clonové číslo proto odpovídá většímu zaclonění, tedy menšímu průměru otvoru.

motivové programy

ZOOM (transfokátor) - Zoom (česky – přiblížení) je jeden z parametrů objektivu, jež značí schopnost objektivu přibližovat. Zoom lze též nahrazovat digitálně na úkor kvality obrazu. Přeneseně se také slovem zoom nazývají objektivy s proměnnou ohniskovou vzdáleností (jinak též transfokátor, pankratický objektiv). Pomocí jediného objektivu lze přecházet např. ze širokoúhlého snímku na snímek teleobjektivem. Daní za jednoduché nastavování ohniskové vzdálenosti bývá, v porovnání s objektivy pevné ohniskové vzdálenosti, složitější konstrukce, horší obrazové parametry, vysoká hmotnost a cena.

Změnu ohniskové vzdálenosti dosáhneme přeskupováním jednotlivých optických členů v objektivu. Jednotlivé optické skupiny se přitom pohybují po šroubovicích s určitým stoupáním a tím se proti sobě posunují

kompozice digitální fotografie     nebo    www.jardaz.cz


zlatý řez - Jako zlatý řez (latinsky sectio aurea) se označuje poměr o hodnotě přibližně 1,618. V umění a fotografii je pokládán za ideální proporci mezi různými délkami. Zlatý řez vznikne rozdělením úsečky na dvě části tak, že poměr větší části k menší je stejný jako poměr celé úsečky k větší části. Hodnota tohoto poměru je rovna iracionálnímu číslu. Zjednodušit ho lze do pravidla třetin

popředí a pozadí, hloubka ostrosti - Hloubka ostrosti je jedním ze základních a nezbytných kreativních nástrojů fotografa. Pod tímto názvem se skrývá pole, kde se obraz jeví jako ostrý, zatímco vše před a za ním je rozostřené. Takovýmto způsobem lze krásně zvýraznit objekt nebo detail a oddělit ho od rušivého pozadí anebo naopak proostřit celou fotografii. Jakým způsobem toho docílíme?

úpravy DF

histogram - Histogram je grafické znázornění distribuce dat pomocí sloupcového grafu se sloupci stejné šířky, vyjadřující šířku intervalů (tříd), přičemž výška sloupců vyjadřuje četnost sledované veličiny v daném intervalu. Je důležité zvolit správnou šířku intervalu, neboť nesprávná šířka intervalu může snížit informační hodnotu diagramu. U fotografie znázorňuje podíl barevných složek - od černé po dílou - viz obrázek

redukce červených očí - Červené oči vznikají z prinicipu tak, že při fotografování záblesk světla se dostane do zřítelnice oka a následně osvítí sítnici – oko se chová jako ve fyzice dobře známá černá komora a v důsledku rudého posuvu jsou pak oči na fotce červené. K jevu dochází zpravidla vznikají při focení kompakty a fotoaparáty, které nemají funkci redukci červených očí – tedy postupné předblesknutí které vyvolá v oku to, že se uvnitř něj zřítelnice smrští. Červené oči se dají ve většině případů celkem jednoduše opravit na principu náhrady rudé části spektra zašedlou až černou barvou pomocí řady programů (např.  xnview, Photofiltre, Photostudio...)

jas, kontrast, otočení, oříznutí, barevnost, retuš - prakticky ve zvoleném programu (k didpozici Photofiltre, xnview, Zoner Media Explorer 5, GIMP, online PIXLR)


Všechno ukázat  prakticky na PC!!


Zdroj informací: většinou www.wikipedia.cz a jiné stránky na internetu (www.jardaz.cz)