< -ZPĚT

12. Textový editor (prostředí textového editoru, nastavení zobrazení dokumentu, zásady pořizování textu v počítači)

Popsat prostředí textového editoru, použití nabídky, panelů nástrojů, stavového řádku, pravítka, posuvníků, nastavit si prostředí pro svoji práci (zobrazení panelů a pravítek) využívat lupu, zobrazení skrytých znaků a náhled. Zásady pořizování textu v počítači - vytvořit a ukončit odstavec, správně umístit mezery a velká písmena, označit libovolný rozsah textu, slovo, řádek a odstavec vložit znaky a symboly, které nejsou obsaženy na české klávesnici, používat a nastavovat tabulátory, zkopírovat text z jiného zdroje (webu apod.) pomocí schránky jako neformátovaný text, vložit obrázek jako rastr (nezávislou bitovou mapu), respektovat autorská práva a dodržovat zásady citování použitých zdrojů.

Textový editor - Textový editor je v informatice program (aplikace), který slouží k úpravám prostého textu neobsahujícího formátovací informace (např. poznámkový blok). Na rozdíl od textových procesorů, se kterými se často pletou, postrádají textové editory schopnost měnit vzhled obsahu dokumentu. Zaměřují se pouze na vytvoření obsahu – například vytváření konfiguračních souborů, zdrojových kódů pro počítačové programy a podobně.Textový procesor je v informatice program (aplikace), který slouží k vytváření formátovaného textu (např. MS Word). Na rozdíl od textových editorů, se kterými se často pletou, umožňují textové procesory měnit vzhled obsahu dokumentu (fonty, velikost písma, nadpisy…). Současné běžné textové procesory používají metodu WYSIWYG, takže uživatel na obrazovce vidí (téměř) přesně to, co se později bude tisknout na tiskárně. Profesionální sazba se provádí pomocí pokročilých DTP programů.
V praxi - textový editor=textový procesor

Popsat prostředí textového editoru - Prakticky, na výběr MS WORD 2013 nebo Libre Office Writer

Menu aplikace Word aktivujeme bez myši pomocí klávesy F10 nebo levý alt. U jednotlivých položek se zobrazí znaky, pomocí nichž se dostanu na konkrétní položku. K pohybu v menu lze také využít kurzorových kláves. Klávesa F6 přepíná mezi základním menu a případnými plavoucími okny menu např. okno „Styly“.

Panely nástrojů - Aplikace Microsoft Word obsahuje několik předdefinovaných panelech nástrojů, včetně dvou výchozí panely nástrojů, které jsou zobrazeny při spuštění aplikace Word: standardním panelu nástrojů a panelu nástrojů Formát . Standardní panel nástrojů obsahuje příkazová tlačítka, které rychle dostanete mnoho často používané příkazy, například Uložit, Otevřít, Kopírovata Vložit. Panel nástrojů formátování poskytuje rychlý přístup k příkazům formátování textu, včetně Tučné, Kurzíva, podtržení, číslovánía odrážky.

Chcete-li zobrazit seznam dostupných panelů nástrojů, přejděte na příkaz panely nástrojů v nabídce Zobrazit . K dispozici panely nástrojů zobrazit / panely nástrojů . Panely nástrojů, které jsou aktuálně zobrazeny v okně aplikace Word jsou vybrané (se zobrazí zaškrtnutí vedle sebe). K zobrazení a použití panelu nástrojů, je nutné vybrat / panely nástrojů . Vyberte (zviditelnit na obrazovce aplikace Word), klepněte na název panelu nástrojů.

Stavový řádek -  Stavový řádek je úzký pruh na spodní straně okna aplikace, ve kterém jsou zobrazeny různé stavové informace. Například v textovém editoru jsou na stavovém řádku zobrazeny údaje o čísle aktuální stránky a oddílu apod.

Pravítka - Vodorovná a svislá pravítka se v aplikaci Word často používají k zarovnání textu, grafiky, tabulek a dalších prvků v dokumentu.

Chcete-li zobrazit vodorovné pravítko nad horní částí dokumentu aplikace Word a svislé pravítko podél levého okraje dokumentu, musíte pracovat v Zobrazení rozložení při tisku.

posuvníky - prakticky...

skryté znaky - Při vytváření dokumentu ve Wordu ve výchozím nastavení nevidíte některé netisknutelné položky, jako jsou například konce odstavců nebo symboly pro mezery. Pro lepší orientaci a přehled je ale můžete zapnout. Tlačítko

Zásady pořizování textu v počítači - příklad zásad - dle zdrojů se mohou zásady lišit!! Souvisí s typografickými pravidly

Hlavní zásady práce s textovými editory (procesory)
· nejprve napíšeme celý text jedním typem písma
· odstavce ukončujeme enterem, řádky si textový editor zalamuje sám
· nevynecháváme prázdné odstavce
· provedeme kontrolu gramatických chyb
· vložíme obrázky, tabulky či grafy a k nim přiřadíme titulky (popisky)
· přiřadíme jednotlivé styly
· vložíme do dokumentu obsah, rejstřík, seznam obrázků či tabulek
· provedeme drobnou korekturu ve vzhledu dokument (např. osamocený řádek na stránce
přesuneme na předchozí stránku apod.)

Použití kláves - klávesnice

tabulátor - Tabulátor je speciální klávesa na klávesnici počítačů a psacích strojů. Umožňuje snadný zápis údajů do sloupců, které jsou zarovnány od jednotné svislice. Na psacích strojích býval kromě klávesy tabulátoru i dekadický tabulátor, který byl tvořen několika klávesami. Tento tabulátor umožňoval zarovnávat číselné údaje do sloupců na desetinný oddělovač (čárku).
V běžném hovoru a textu je nutné rozlišovat mezi klávesou tabulátoru, stiskem klávesy tabulátoru a samotným znakem, který obdrží program ve chvíli, kdy ke stisku klávesy dojde.
V současném světě informačních technologií je tabulátor laiky využíván převážně k zarovnávání bloků textu

Přípony dokumentů vytvořených v Wordu:
*.doc – textový dokument
*.dot – šablona dokumentu
*.docx – textový dokument od verze 2007
*.dotx – šablona dokumentu od verze 2007
*.docm – textový dokument obsahující makra od verze 2007
*.dotm – šablona dokumentu obsahující makra od verze 2007

autorská práva a dodržovat zásady citování použitých zdrojů -www.citace.com


Všechny základní vlastnosti ukázet  prakticky na PC!!


Zdroj informací: většinou www.wikipedia.cz